İMUK Uçuş Yönetmeliği

İMUK UÇUŞ VE MODEL KULLANIM YÖNETMELİĞİ 2005

Uçuş ve Model Kullanım Yönetmeliği 2008 İMUK uçuş sahası sınırları içinde herkes eşit hak ve sorumluluklara sahiptir. Burada ahenk içinde modelciliğimizi sürdürebilmemiz için aşağıda belirtilen konulara uyulması gerekmektedir.İMUK uçuş sahasını kullanan kişiler, gerek kendilerine ve beraber oldukları şahıslara, gerekse sahibi oldukları eşyalara gelebilecek zararlardan dolayı İMUK’ tan ve yöneticilerden maddi ve manevi bir talepte bulunmamayı önceden kabul ederler. Ayrıca aynı şahıslar üçüncü sahıslara ve mallarına zarar verdiklerinde doğabilecek maddi ve manevi tazminat taleplerinin muhatabı olduklarını önceden kabul ederler.4 hususa dikkatinizi çekeriz.SAYGI GÖSTERELİM, SEVGİ KAZANALIM, SIRAMIZI BEKLEYELİM, SAHAMIZI TEMİZ TUTALIM.

Pilotaj Yeterliliği

Tüm İMUK üyelerinin pistimizde model uçurabilmeleri için bröve sahibi olmaları şarttır. Kalkış, meydan turu ve iniş manevralarını emniyetli bir şekilde yapamayan üyeler, tek başlarına uçuş yapamazlar. Bu modelcilerin muhakkak bir usta pilot gözetiminde uçmaları gerekir. Tek başına uçuş yapma hakkı elde eden üyelerimize RC Pilot Brövesi verilir.

Frekans Kontrolü

35 Mhz ,40 Mhz ve 72 Mhz Uçuş yapacak üyeler kullanacağı frekansı frekans tablosuna kart takarak belirtir. Çakışan frekanslar dönüşümlü kullanılır. Kumanda frekansını kontrol etmeyen ve frekans tablosuna kartl takmayan modelciler R/C uçuş yapamazlar. İhmal halinde kart takmayan veya ikinci açan sorumludur.  2.4 Ghz kumanda kullananların frekans kontrolü yapmasına gerek yoktur .

Uçuş Emniyeti

Üyelerimiz uçuşlarını belirlenen hava sahası içinde yapmaları gerekmektedir. Ömerli Pistimizin Kuzeyinde yer alan meskun alanın üzerinde uçmak kesinlikle yasaktır.Pit alanında model uçaklar ile ‘ taxi ‘ yapmak, helikopter modelleri ile ‘ hover ‘ yapmak, güvenliği bozacak şekilde TEHLİKELİ uçuş ve manevralar yapmak kesinlikle yasaktır.Pit alanının üzerinde uçmak, uçuş esnasında her ne olursa olsun pist üzerinde durmak yasaktır.Her hangi bir sebeb ile piste girme zorunluluğu ortaya çıkarsa yüksek sesle pilotları uyarıp durumdan haberdar etmemiz gerekir.Pilotlar, modellerini uçururken pit alanı içinde beyaz çizgi ile belirtilen kutularda durmaları gerekmektedir. Aynı anda en fazla 5 (beş) kişi model uçurabilir.

Aidatlar

Üyeler pistte uçuş yapabilmeleri için, İMUK yıllık aidatlarını, İMUK yıllık pist kullanım ücretlerini ödemiş olmaları gerekmektedir. Söz konusu aidatlar banka Havale, Eft veya hesaba yatırma şeklinde yapılacak olup makbuz karşılığı aidat alınmayacaktır.

Yıllık aidat ücretleri : Tüm üyeler için 400,00 TL

Pist kullanan üyeler 400,00TL + 800,00TL = 1.200,00 TL

Hafta içi pist kullanım bedeli : 100,00 TL

Uçak ve Helikopter Uçuşları

Her saatin ilk yarısı uçak, ikinci yarısı helikopter uçuşu için ayrılmıştır. Ancak uçak veya helikoptere ayrılmış dilimi kullanacak pilot yoksa, o dilim diğer uçuş branşına geçer. Bu durumda sonraki dilim diğer kategoriye geçmez ve dilimler yer değiştiremez.

Otopark Kullanımı

Taşıtlarımızı görevlinin gösterdiği şekilde, belirtilen yerlere parketmemiz gerekmektedir. Merdiven çıkışlarına ve geçiş yollarına park etmek yasaktır.

Pist Kullanımı

Pistimiz hava şartları elverdiği sürece hergün sabah 08:30 da kullanıma açılabilir.

Pit alanı Kullanımı

Pit alanı modelleri hazırlamak için yapılmıştır. Bu alan dahilinde modeller yürütülemez, motor rodajı yapılamaz. Bu alanda hiçbir üye olmasa bile helikopter ile ‘ hover ‘ yapmak, iniş kalkış yapmak, ‘ taxi ‘ yapmak yasaktır.

Misafir Modelci Statüsü

Modelciliği özendirmek amacı ile İMUK üyesi olmayan kişilerin, devamlılık arz etmeyecek bir şekilde, pistimizde deneme amaçlı uçuş yapmasını hoş karşılayabiliriz. Böyle arkadaşlar tüm Yönetmelik Kurallarını okuyup kabul ettikten ve izin aldıktan ve sigorta ücretini ödedikten sonra ancak bir İMUK üyesi evsahipliğinde uçuş yapabilirler.

Özel Uçuş Dersleri

Uçuş Pistimizde öncelik İMUK üyelerinin olması kaydı ile, özel ders verilebilir. Ders vermek isteyen İMUK üyeleri Yönetime yazılı başvurarak yetki alabilirler. Ancak, sahamızda Cumartesi 12:00 dan sonra ve Pazar günleri tüm gün ders verilemez. Uçuş derslerini başarı ile bitiren adaylar yeni üye katılım işlemlerini tamamlayarak üyeliğe müracaat edebilirler.

Üye Misafirleri

Üye eşliğinde sahamızı ziyaret eden misafirlerin güvenliğinden evsahipliği yapan üye sorumlıdur. Misafirler Pit alanına ve Pist kenarına inemezler.

Evcil Hayvanlar

Tesisimize evcil hayvan getirilmesi uçuş güvenliği ve çevre temizliği açısından yasaktır. Yukarıdaki kurallar modelcileri ve İMUK’ u korumak ve bu tesisin kalıcılığını sağlamak için İMUK Yönetim Kurulu tarafından yazılmıştır. Bu yönetmelik bundan önce çıkartılmış hertürlü yönetmelik ve talimatı günceller.Bu yönetmeliği ihlal eden üyelere önce sözlü, sonra da yazılı ihtar verilir. Yazılı ihtardan sonra tekrar kural ihlali yapan üye yönetim kurulunca tespit edilerek süreli veya süresiz olarak saha kullanım hakkından men edilebilir ve pist kullanım ücreti iade edilmez.

İMUK YÖNETİM KURULU