İMUK Tarihi

İstanbul’da model uçak yapma ve uçurma merakı 1950′lerin sonunda başlamıştır. O zamanlar, kendisi de çok iyi bir modelci olan, rahmetli oto boyacısı Nejat Fer Bey’in Dolapdere’deki atölyesi çoğu sonradan İMUK kurucu üyesi olan modelcilerin mekanı olmuştu.

T.H.K. (Türk Hava Kurumu), o tarihlerde henüz uluslararası müsabakalara katılmıyordu. Rahmetli modelci Röne Koen kendi imkânlarıyla Avusturya’nın Wiener Neustadt şehrinde FAI’nin (Uluslar Arası Havacılık Federasyonu) düzenlediği bir yarışmaya katıldı. Avrupalılar, lastik Motorlu uçağıyla tek başına mücadele eden bu Türk’e cesaret ve gayreti simgeleyen Wieland Schmidt ödülünü verdiler. Takib eden aylarda T.H.K.’nun da onayı alınarak Ekim 1963′de İMUK resmen kurulmuş oldu.İlk lokalimiz T.H.K. tarafından verilen Laleli apartmanlarındaki bir daire olmuş, dernek 60′lı yılların sonundan 80′li yılların ortasına kadar bu lokali kullanmıştır.

Yurt içinde ve dışında motorlu, motorsuz serbest uçuş yarışmalarına katılınmış, 1967′de Çekoslovakya’daki Dünya Şampiyonasında Serbest uçuş Planör(F1A) dalında rahmetli Atilla Tanyü 4′cülük, 1970′de Saarbrücken’deki Avrupa Şampiyonasında Lastik Motorlu Uçak(F1B) dalında Neşe Yalçınkaya 2′cilik dereceleri almıştır. 80′li yılların sonuna doğru uzaktan kumandalı(R/C) modellerin ortaya çıkması ile bu yöne bir kayış başlamış ve günümüzde serbest uçuş modellerin yerini R/C modeller almıştır.

Bu gün derneğimizin uzun vadeli kiraladığı, kendine ait Ömerli Kurna Köy mevkiinde bir uçuş pisti bulunmaktadır.

ImageUçuş pistimizin açık adresi:

Kurna Köyü, 9 pafta, 75 parsel

34916 Pendik / İstanbul